Araç Haber Gazetesi

Tarım Milli Meselemizdir

Tarım Milli Meselemizdir
421 Okunma
22 Eylül 2022 - 13:51

Memleket Partisi Araç İlçe Başkanı Erdal Mermerci: Tarım Milli Meselemizdir…

Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu, Merkez İlçe Başkanı Ayten Urganioğlu ve Araç İlçe Başkanı Veteriner Hekim Erdal Mermerci ile birlikte parti binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ve Kastamonu gündemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başesgioğlu, “Kastamonu’da tüm yatırımlar durmuş durumda. İktidar vekilleri, adayları ve yöneticileri listenin birinci sırasını kapmak için mücadele içindeler. Herkes kendi koltuk derdine düşecek” dedi.

Memleket Partisi Araç İlçe Başkanı Veteriner Hekim Erdal Mermerci de,“Tarım milli meselemizdir” diye konuştu.

Açılış konuşmasını yapan Memleket Partisi Araç İlçe Başkanı Veteriner Hekim Erdal Mermerci şunları söyledi:

“Tarım bizim milli meselemizdir. 2002’de iktidara gelen AK Parti Hükümeti’nin atadığı sırasıyla Osman Pepe, Veysel Eroğlu, Mehmet Mehdi Eker, Kutbettin Arzu, Faruk Çelik, Ahmet Eşref Fakıbaba, Bekir Pakdemirli ve şu an görevde olan Vahit Kirişçi 20 yılda gıda problemini çözmek yerine üreticinin üzerine sürekli ithalat sopasını göstererek küçük ve orta ölçekli işletmelerin kapanmasına ve dolayısıyla tarımla ve üretimle uğraşan aile sayısının bitme noktasına gelmesine neden olmuşlardır.Kastamonu Araç ilçesinde üreticiden sıcak olarak 5 TL’ye alınan süt nasıl bir yolculuğa çıkıyorsa 1 kilogram yoğurt olunca fiyatı 35 TL, 1 kilogram peynir olunca 98 TL, 1 kilogram ayran olunca 19 TL, 20 gram kaşar peyniri olunca 6 TL,yani bu durumda 1 kilogram kaşar peyniride 300 TL oluyor.Buradan tamamen illegal olduğunu düşündüğüm ulusal süt konseyine sesleniyorum.Ya bu görevi bırakın istifa edin, ya da itiraf edin. Biz aslında görüntüyüz. Fiyatları maliye bakanlığı ve içişleri bakanlığı belirliyor deyin.

Parti politikalarımızda da olduğu gibi şeker pancarı Kastamonu için, ülkemiz için ve de partimiz için stratejik bir üründür.Yetiştiriciye ekimden önce alım fiyatı açıklayarak tohumluk, gübre ve motorin desteğini TL cinsinden değil ayni olarak yani üreticiye tohumunu çuvalla, gübresini çuvalla, mazotunu litreyle ekmeden önce teslim edeceğiz.Şeker pancarını stratejik olarak görmemizin nedenlerinden bir tanesi şu mesela; Endüstriyel olarak kullanılan melas ve şilampenin bütün illerde kurulacak büyük şehirlerin organik atıklarını da değerlendirerek, ilk etapta ülkemizin enerji açığınınyüzde 15’ini karşılayacağını ön gördüğümüz yenilenebilir enerjilerden olan biyogaz santrallerinin kurulumunu ön plana alıp buradan sıvı gübreler organik madde temin eden çiftçilere ücretsiz olarak verilecek. Elde edilen kompos gübreler kimyasal gübrelerden daha uygun fiyatla ve tamamen organik olarak üreticimizle buluşacaktır.

Kanal İstanbul gibi çok büyük maliyetlere neden olacak ve Boğazlar Sözleşmesi’ ni delecek bir hayali proje yerine Güney Doğu Anadolu Projesi olarak başlayan barajların sulama projelerine tamamlanması, Konya Ovası’ nın tamamen sulanması gibi acilen yapılması gerekenler haricinde Memleket Partisi iktidarında bütün tarım arazilerinin başına sulama vanalarının gelmesi milli meselemizdir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2021 - Tüm hakları saklıdır.