Araç Haber Gazetesi

İZİNSİZ DERİ TOPLAYANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILACAK

İZİNSİZ DERİ TOPLAYANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILACAK
794 Okunma
16 Temmuz 2021 - 13:08

KAYMAKAMLIK’TAN KURBAN DERİSİ UYARISI: İZNİ OLMAYANA DERİ VERMEYİN

Araç Kaymakamlığı 16.07.2021 tarihinde yayınladığı yazı ile Türk Hava Kurumu Derneğinin ve Türkiye Diyanet Vakfının ilçemiz ve köylerinde yardım toplama yetkisinin bulunduğu, bunun dışında kalan dernekler, muhtarlıklar ve gerçek kişilerin Kaymakamlık Makamından alınan yardım toplama (özellikle kurban derisi toplama) izni bulunmadığını belirterek vatandaşları kurban derilerini izni olmayanlara vermemeleri konusunda uyardı.

İlçemizdeki yardım toplama faaliyetlerinin mevzuata uygun yürütülmesi amacıyla, bayram süresi boyunca kolluk kuvvetleri tarafından denetim yapılacak olup, izinsiz deri toplayanlar hakkında yasal işlem başlatılacağı öğrenildi.

İzinsiz deri toplama faaliyeti yapanların görülmesi halinde kolluk kuvvetlerine haber verilmesi gerektiği bildirildi.  

Araç Kaymakamlığı’nın 16.07.2021 Tarihli Genelgesi şu şekildedir.

2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nun 6. maddesinde; Cumhurbaşkanınca izin almadan yardım toplayabileceği kararlaştırılan ve yardım toplama faaliyetlerini izin vermeye yetkili makamlara bildirilmesi gereken kamu yararına çalışan dernek, kurum ve vakıflar dışındaki kişi ve kuruluşlar tarafından yapılacak yardım toplama faaliyetleri için yetkili makamlardan izin alınması gerektiği hükmü amirdir.

Yardım Toplama Kanununun 6. maddesi gereği, Türk Hava Kurumu Derneği ve Türkiye Diyanet Vakfına ilçemiz ve köylerinde yardım toplama yetkisinin bulunduğu, bunun dışında kalan dernekler, muhtarlıklar ve gerçek kişilerin Kaymakamlık Makamından alınan yardın toplama (özellikle kurban derisi toplama) izni bulunmamaktadır.

Bu kapsamda; İlçemizdeki yardım toplama faaliyetlerinin mevzuata uygun yürütülmesi amacıyla, bayram süresi boyunca sorumluluk bölgelerinizde denetimlerin arttırılması, izin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetinin kolluk kuvvetlerince derhal men edilmesi, kanuna aykırı faaliyette bulunanlar hakkında idari ve adli işlemlerin uygulanması, konunun bizzat ilçe emniyet amirliği ve ilçe jandarma komutanlığı tarafından hassasiyetle takip edilmesi, uygulamada aksaklığa mahal bırakılmaması hususunda;

Bilgi ve gereğini rica ederim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2021 - Tüm hakları saklıdır.