Araç Haber Gazetesi

ÖMRÜNÜ RAMAZAN GİBİ YAŞAYANIN ÖLÜMÜ BAYRAM OLUR

ÖMRÜNÜ RAMAZAN GİBİ YAŞAYANIN ÖLÜMÜ BAYRAM OLUR
Numan DÜLGER( arachaber4@gmail.com )
470 Okunma
12 Mayıs 2021 - 12:07

Âlemlere rahmet Hz. Muhammed(s.a.v.) efendimiz şöyle buyurdular: “Oruç tutan için iki sevinç vardır: birisi orucunu tamamladığında yaşayacağı bayram/iftar sevincidir. Diğeri de Rabbine kavuştuğu zaman tutuğu oruç ibadetine ait sürpriz mükâfat sevincidir.” (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)

Ramazan bitti ama kulluk bitmedi, Müslümanlık bitmedi. Kulluk ve Müslümanlık ne bir gün ne bir aydır inanana  bir ömür boyudur, ölünceye kadardır.

Ramazan ayını “şifa” “tema”sı ile şifa olabilecek konulara temas ettik. “Gel oruç ile sıhhat bulalım. Gel namaz ile huzur bulalım. Gel Kur’an ile şifa bulalım. Gel zekat/fitre ile derman olalım” çağrıları yaptık.

Müslüman’ın Ramazanı bitmez. Yine oruçlar tutabiliriz. Şevval ayındayız. Altı(6) gün “şevval orucu” tutan 30 gün ramazan orucu ile birlikte bire on hesabı ile bir yıl oruç tutmuş gibi olur. Her kameri ayların 13, 14 ve 15. günlerinde üç gün (eyyam-ı bi’z), haftada iki gün (pazartesi-perşembe) hatta bir gün tutup bir gün tutmayarak (davud orucu) oruç ibadetine devam edebiliriz.

Namazlarımızı kılmaya devam edelim.

Hastalıklarınızı sadaka ile tedavi edin, mallarınızı zekat ile muhafaza edin. Ramazan ayı boyunca fitrelerimiz, zekatlarımız ve ramazan kolileri vb. İle fakir-fukaranın, garip gurabanın, öksüz ve yetimlerin dertlerine derman, yaralarına merhem  olduğumuz gibi  yine yaraları sarmaya, iyilik etmeye, muhtaçların, açların kapısına ekmek, çorba götürmeye devam edebiliriz.

Kuran okumaya, hatimler indirmeye devam edelim. Hatta okumakla kalmayalım her gün bir kaç ayet, sayfa belki bir sureyi anlamları/tefsiri ile okuyalım. Her anımız, her günümüz kuran ile geçsin. Gözlerimiz, aklımız, kalbimiz Kur’andan nasibini alsın.

İtikaf ibadetini de unutmayalım. Peygamberimizin Mescid-i Nebiye çadır kurdurarak ramazanın son on gününde eda ettiği, hiç terk etmediği sünneti olan itikaf ibadetini. Bu ibadetin amacı, kulun Allah ile olması, kendini ibadete vermesi, zikir, tespih, dua, kuran tilaveti, namaz-niyaz ile ibadet etmesi, tefekkür ile kendini muhasebe etmesidir. Kul olarak günde bir kaç dakika, haftada bir kaç saat, ayda bir gün, yılda on gün itikaf ibadeti ile kendimizi, kulluğumuzu kontrol etmeliyiz. Kontrolümüzü kaybedersek kaza yapabiliriz, canımızdan olabilir hatta can kayıplarına sebep olabiliriz. Nefsimizin, şeytanın, dünyanın ve beşeri zaaflarımızın bizi kontrolden çıkarmasına izin/fırsat vermeyelim.

Müslüman’ın hayatı sürekli kontrollü bir hayattır. Helal-haram dairesinde, allahın sınırları içerisinde ve ilahi emirler ve yasaklar çerçevesinde bir hayat. Bu hayattan göz açıp kapayacak kadar bir süre bile taviz verirsek büyük kazalar yapabiliriz. Büyük hatalar, büyük günahlar işleyebiliriz. Bunun için kontrolü hiçbir zaman ve hiç bir surette elden bırakmamalıyız ki kulluk yolumuzu kazasız belasız tamamlayabilelim ve rıza-i bariye ulaşabilelim. İşte ramazan bizi kontrol için gelir, oruç bunun için emredilmiştir, namaz da zekatta ve diğer bizden istenen bütün kulluk görevleri biz kontrolümüzü kaybetmeyelim, dalalete düşmeyelim diye emredilmiştir.  Kontrolünü kaybeden insan insanlığını, Müslüman Müslümanlığını kaybedebilir. Ramazanda kazandığımız ibadet alışkanlığımızı ve ahlakımızı devam ettirelim. Kısaca, “Allah’a kul ol, kul kal”

Müslümanların kanayan bir yarasına da müftülüğümüzün şube müdürü Ahmed Çakır Bey’in şiiri ile değinmek istiyorum.

—————————————————————————-

MESCİD-İ AKSA

—————————————————————————-

ŞİMDİ NE KADAR DA GARİBSİN DEĞİL Mİ  MESCİD-İ AKSA

GAFLETTEN SOĞUMUŞ CİĞERİMİ HARLI ATEŞİN YAKSA

ZALİM DÜNYA SANA BİR DE BENİM GÖZÜMLE BAKSA

ŞİMDİ NE KADAR DA GARİBSİN DEĞİL Mİ MESCİD-İ AKSA

—————————————————————————-

NERDE SOKAKLARINDA ÖZGÜRCE KOŞAN ÇOCUKLAR

NERDE TEKBİRLERLE SECDEYE KONAN O BAŞLAR

NERDE HASRETİNLE GÖZLERDEN AKAN YAŞLAR

DÜNYA KÖR OLDU ÇEKTİĞİN  ZULME EY MESCİD-İ AKSA

—————————————————————————-

HÜZNÜNDEN BİN KERE YANSAM ATEŞ-İ AŞKINLA

KARANLIKLAR AYDINLANIR  PARLAYAN ŞAVKINLA

KURUMUŞ GÖZLERİMİN ÇATLAMIŞ  DAMARLARINDAN

AKSIN BU KANIM SENİN İÇİN EY MESCİD-İ AKSA

—————————————————————————-

HAYDİ UYANIN ŞİMDİ ZAMANI DURDURMA VAKTİDİR

KUDÜS BÜTÜN MÜMİNLERİN NAMUS AKTİDİR

DUDAKLAR ARDINDA NİCE DUALAR SAKLIDIR

AMİN DEDİK SENİN İÇİN EY MESCİD-İ AKSA

—————————————————————————-

AKSA GAFLETTEN UYANDIRAN EZAN SESİDİR

ALLAHÜ EKBER DİYENLERİN EN GÜR SESİDİR

İMAN DOLU SİNELERİN GEÇİLMEZ KALESİDİR

ZİNCİRİNİ KIRACAĞIZ YAKINDIR EY MESCİD-İ AKSA

—————————————————————————-

UZUN ZAMANDIR SELAHADDİNİ BEKLİYORSUN BİLİYORUZ

NE ZAMAN BAĞRINDA YANSA DA BİR HARLI ATEŞ

EYÜB SULTAN’IN DİLİYLE  SANA SESLENİYORUZ

ÖZGÜRLÜĞÜN ATEŞİ SENDE YANDI SÖNMEZ MESCİD-İ AKSA

YAZAN: PAŞA ÇAKIR-10.05.2021

—————————————————————————-

Bayramınız mübarek olsun. Sağlık, afiyet içerisinde nice bayramlara nice ramazanlara

Hazırlayan: Numan DÜLGER ( İlçe Müftüsü) 13.05.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2021 - Tüm hakları saklıdır.